Национална агенция за приходите (НАП) приключи съвместната си работа с определения от Европейската комисия (ЕК) изпълнител по проекта зa въвеждане на международния стандарт за счетоводно отчитане SAF-Т в България. Проектът за внедряване е разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и вече е въведен успешно в редица държави, включително Португалия, Румъния и Полша.
Каква е целта на проекта?
Целта на внедряването на новия стандарт е данните от големите и средните данъкоплатци да се събират в унифициран формат. Това ще помогне, от една страна, за намаляване на административната тежест за бизнеса, от друга страна – за упражняване на по-добър контрол от страна на одиторите. Този начин на отчитане осигурява и по-ефективно справяне с управлението на риска за фиска както на национално, така и на европейско ниво.
Тази стъпка е важна част от усилията на НАП да модернизира и оптимизира процесите на данъчно отчитане в България. В същото време така ще се осигури по-добра комуникация и прозрачност в отношенията между данъкоплатците и държавната администрация.
Какво представлява SAF-T?
SAF-T представлява компютърен файл, който позволява лесно извличане на предварително дефиниран набор от счетоводни записи в общ четим формат. Този файл улеснява данъкоплатците да предоставят електронните си записи на данъчните и сътоветно на одиторите да имат по-лесен достъп до счетоводните записи. Информацията в стандартния одитен файл ще бъде подкрепена от стандартни номенклатури, като Комбинираната номенклатура за продуктови кодове.
Работна версия на XSD схема на българския SAF-T, която следва структурата и се доближава максимално до предоставената от ОИСР схема, вече е налична на официалната страница на НАП.
Ползи от внедряването на SAF-T
Като първи ефект от внедряването на SAF-T се очаква значителното намаляване на административната тежест за бизнеса и администрацията. За това свидетелства опитът на държавите, където системата вече успешно функционира.
В дългосрочен план въвеждането на SAF-T у нас ще допринесе също за насърчаването на лицата за доброволно спазване на данъчното и осигурително законодателство. Доверието между НАП и данъкоплатците също ще се повиши посредством прозрачността и стандартизираността, които системата предлага.
На какъв етап се намира проектът към днешна дата?
Планът за имплементация на реформата вече е одобрен. Въвеждането на стандартът в България ще бъде, разбира се, изпълнено поетапно. Първоначално ще бъдат обхванати големите и средни данъкоплатци. Времевият график за имплементация е публикуван на официалната страница на НАП.
Стъпките, които следват
Предстои изготвянето на проект на Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, който проект ще бъде публикуван за обществено обсъждане. Сред задължителните стъпки, които следват, са техническото обезпечаване, провеждане на обучения както на служителите на НАП, така и на бизнеса, както и други необходими мерки за улесняване на въвеждането на новия стандарт.
Внедряването на SAF-T от НАП ще доведе до значителни подобрения в данъчната администрация и значително ще улесни комуникацията между бизнеса и НАП.