Промени в данъчните закони за 2025 г. са публикувани за обществено обсъждане

25. септември 2024 | Reading Time: 1 Min

Прагът за регистрация по ДДС се вдига. Предлага се регистрирането по ЗДДС да става задължително при достигане на облагаем оборот от 166 000 лв. или повече вместо досегашните 100 000 лева. Това предвижда една от промените в данъчните закони, публикувани за обществено обсъждане от Министерството на финансите.

 

Ведомството публикува за обществено обсъждане проекти за изменение и допълнение на няколко основни данъчни закона. Предложените изменения включват важни промени, които засягат корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), данъка върху добавената стойност (ЗДДС) и акцизите (ЗАДС).

Основни положения, касаещи ЗКПО

  1. Предлага се данъчното облекчение чрез преотстъпване на корпоративен данък за производствена дейност в общини с безработица, по-висока от средната за страната, да бъде продължено. Облекчението ще се прилага за периода до 31 декември 2030 г.
  2. Въвеждат се уточнения за многонационалните и големите национални групи във връзка с допълнителния данък, които са в съответствие с насоките на ОИСР за прилагане на глобално минимално данъчно облагане.
  3. Предвидено е отпадане на разпоредбите, свързани с издаването на ваучери за храна на хартиен носител.

Основни положения, касаещи ЗДДФЛ

  1. Чрез предложените промени се прецизират разпоредбите за ползване на данъчни облекчения за деца и за деца с увреждания от родители без предоставени родителски права.
  2. Въвеждат се изменения на разпоредбите за внасяне на данъци с оглед по-добро синхронизиране с текущите правила на НАП.
  3. Въвеждат се административни санкции за неподадена информация в срок.

Основни положения, касаещи ЗДДС

  1. Въвеждат се специални режими за малки предприятия, съобразени с изискванията на ЕС, които позволяват освобождаване от задължението за начисляване на ДДС до определен праг.
  2. Предвидени са промени в данъчната отчетност на активите и запасите. Регистрираните по ДДС фирми ще трябва да представят на тримесечие информация за своите дълготрайни активи и материални запаси пред данъчните. Целта на предложението е по-добрият контрол върху данъчния кредит и наличието на сделки, сключени при условия, които дават възможност за отклонения от данъчното облагане.
  3. Въвежда се промяна на критериите за определяне на мястото на изпълнение на услугите, предоставяни по електронен път. Облагането на този вид услуги ще се извършва според местоположението на потребителя. Целта е да се гарантира начисляването на дължимия данък в държавата членка, в която се извършва потреблението.

Основни положения, касаещи ЗАДС

  1. Предвидени са нови контролни мерки за предотвратяване на нарушения от рискови лица и компании.
  2. Изготвено е прецизиране на разпоредбите за течности за електронни цигари. Целта е премахване на възникналите затруднения и възможността за разнопосочни тълкувания, касаещи прилагането на ЗАДС.
  3. Въвеждат се разпоредби за ограничаване на презапасяването с тютюневи изделия при въвеждане на нови акцизни ставки.

Промяна в основни данъчни ставки не се предвижда.

Тези изменения са насочени към привеждане на българското данъчно законодателство в съответствие с европейските и международни стандарти, улесняване на бизнеса и намаляване на административната тежест.

TПА България:

+359 2 981 66 45/46/47

office@tpa-group.bg

ул. Г.С. Раковски 128, ет.2

1000 София