С промяната се въвежда и задължение за изготвяне на отчет за устойчивостта освен от големите, но и от малките и средните предприятия (с изключение на микропредприятията), чиито прехвърлими ценни книжа са допуснати до търговия на регулирания пазар в държава членка на Европейския съюз (предприятия от обществен интерес), както и от клонове на предприятия.
Отчети за устойчивост ще изготвят и дъщерните предприятия и клоновете на предприятия, регулирани от законодателството на трета държава.
Задължението влиза в сила за отчетната 2024 г. за големи предприятия, които са предприятия от обществен интерес и които към З1 декември на отчетния период надвишават критерия за среден брой през финансовата година от 500 служители, както и предприятия от обществен интерес, които са предприятия майки в голяма група, която към З1 декември надхвърля на консолидирана основа критерия за среден брой на служителите през финансовата година от 500 души.
Задължението за изготвяне и публикуване на доклада за останалите предприятия в обхвата на европейската директива възниква поетапно в следващите отчетни години – до 2028 година.
С поправките в Закона за счетоводството съществено ще бъде намалена административната тежест за около З700 предприятия, които ще сменят категорията си от малки на микропредприятия и 350 средни предприятия, които стават малки, тъй като голяма част от тях ще се възползват от облекчена форма за финансова отчетност.
На задължителен финансов одит подлежат малки предприятия, които към 31 декември на текущия отчетен период надвишават показателите за балансова стойност на активите – 4 млн. лева и нетни приходи от продажби – 8 млн. лева. Това предвиждат промени в Закона за счетоводството, приети от парламента на второ четене.