Новини
Категории
18. февруари 2025
Време за четене: 1
мин.
news
Европейската комисия преразглежда финансовата си политика
Европейската комисия потвърди, че преразглежда финансовата си политика, променяйки многогодишната финансова рамка (МФР). Информацията е официално потвърдена от Брюксел. ЕК стартира обществени консултации като предложенията се очакват през юли. Forbes България са представили ключовите факти и акценти около новината.
Многогодишна финансова рамка
Многогодишната финансова рамка (МФР) представлява седемгодишен финансов план, който определя максималните разходи и приоритетите на ЕС през този период. В рамките на МФР се приемат годишни бюджети, например. Текущата МФР възлиза на 1.074 трилиона евро и бе приета през 2020 г. В допълнение към нея, съществува и специалният фонд за възстановяване „NextGenerationEU“ (750 милиарда евро), като общият пакет достига 1.8 трилиона евро.
Ключови факти:
- Според публикуваната от Европейската комисия информация следващата многогодишна финансова рамка, която трябва да влезе в сила през 2028 г. и да действа в следващите седем години, ще представлява нов подход при разпределянето на средствата, което значително ще опрости и ускори процесите при одобряването на различни проекти.
- В рамките на опростения бюджет Комисията ще съгласува единен план за всяка страна с ключови реформи и инвестиции, включително регионални фондове и земеделски субсидии.
- Потвърждава се и информацията за създаване на три ключови фонда, които ще обединят над 50 разходни програми. Ще бъде създаден втори европейски фонд за конкурентоспособност, който ще стимулира инвестициите в ключови сектори и общи проекти, както и обновен фонд за външна политика, който ще бъде съобразен в по-голяма степен със стратегическите интереси на ЕС.
- МФР следва да включва и допълнителни гаранции за защита на върховенството на закона.
- Целта е да се осигури гъвкавост за справяне с нови предизвикателства.
“Следващата многогодишна финансова рамка ще даде възможност на блока да изгради обща визия за бъдещето. Той превръща общите ни приоритети в осезаеми действия, които имат значение за милиони граждани, бизнеси, региони и учени. Ето защо приканваме всички европейци да изразят мнението си чрез обществените консултации, гражданския панел или платформата за ангажираност. Това е покана да оформим един модерен, амбициозен и укрепен бюджет. Нашите предизвикателства са и общи цели: Заедно сме по-силни”, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.