Преходът към еврото: 6 Практически насоки за бизнеса

Преходът към еврото: 6 Практически насоки за бизнеса

Новини

Преходът към еврото: 6 Практически насоки за бизнеса

Преходът към еврото е предшестван с публикувания на 4 юни 2025 г. конвергентен доклад от Европейската централна банка, който потвърждава готовността на България да приеме единната валута. Според този доклад, страната ще въведе еврото като официална валута от 1 януари 2026 г.

Тази промяна налага сериозни адаптации за всички компании в България, които трябва да планират и изпълнят комплексни мерки за осигуряване на безпроблемен преход.

1. Актуализация на учредителните документи

Важен елемент от подготовката е прегледът и промяната на устави, договори и други учредителни актове. Понякога се налага и изменение на капитала, дяловете или акциите, което трябва да бъде направено с оглед запазване на правата на съдружниците и акционерите. Възможни са спорове и затруднения, затова промените трябва да бъдат внимателно планирани и вписани в Търговския регистър.

 

2. Двойно обозначаване на цени

При прехода е задължително всички цени на стоки и услуги, предназначени за потребители, да се показват едновременно в лева и евро. Това важи и за ценовите етикети, рекламната комуникация, общите условия, уебсайтовете и електронните платформи. Неспазването на изискванията може да доведе до санкции от Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията.

 

3. Адаптация на трудовите досиета

Работодателите трябва да прегледат и актуализират документацията, свързана с възнагражденията на служителите, като се има предвид превалутирането на заплатите и евентуалните промени в структурата на трудовите възнаграждения.

 

4. Анализ на търговски договори и счетоводни документи

Компаниите трябва да направят цялостен преглед на съществуващите договори с доставчици и клиенти, за да избегнат негативни последствия от промяната на валутата при плащанията. Свързаните счетоводни образци следва да бъдат също актуализирани.

 

5. Проверка на условията по финансирания

Особено внимание изискват заемите, лизингите и други финансови споразумения, за да се гарантира предвидимост и защита на интересите на бизнеса след преминаване към евро.

 

6. Счетоводни и платежни процеси

Необходимо е прецизно адаптиране на информационните системи, които обработват финансови данни – включително обновяване на софтуера и тестване на новите версии. Преходът изисква детайлно преизчисляване на активи и пасиви от левове в евро и водене на аналитичен отчет за паричните наличности в двете валути по време на периода на двойно обръщение.

 

7. Обучение на персонала

Преходът към евро носи със себе си значителен риск от грешки и несъответствия, което може да доведе до спорове и санкции. Затова подготовката и обучението на служителите са от ключово значение за успешната адаптация.

 

Преходът към еврото е стратегическо предизвикателство за бизнеса в България, което изисква цялостна и координирана подготовка. Спазването на законовите изисквания и своевременната адаптация на всички бизнес процеси ще осигурят стабилност, правна сигурност и минимизиране на рисковете в период на промяна.

 

 

 

TПА България:

+359 2 981 66 45/46/47

office@tpa-group.bg

ул. Г.С. Раковски 128, ет.2

1000 София

Подобни публикации

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.