ЕВРОТО СТАВА ОФИЦИАЛНА ВАЛУТА В БЪЛГАРИЯ ОТ 01.01.2026 г. – какво следва?

ЕВРОТО СТАВА ОФИЦИАЛНА ВАЛУТА В БЪЛГАРИЯ ОТ 01.01.2026 г. – какво следва?

Новини
Категории

ЕВРОТО СТАВА ОФИЦИАЛНА ВАЛУТА В БЪЛГАРИЯ ОТ 01.01.2026 г. – какво следва?

Правни и данъчни аспекти за бизнеса и гражданите

 

1.Какво се случи досега и какво следва оттук нататък? 

На 8 юли 2025 г. Съветът на Европейския съюз одобри официално присъединяването на България към еврозоната на 1 януари 2026 г. и определи валутен курс на лева от 1,95583 за 1 евро.

В срок от един месец от публикуване на това решение в Официалния вестник на ЕС (т.е. след 8 август 2025 г.) в България следва да се прилага двойното обозначаване на цените в евро и в лева. Задължението за това обозначаване важи само за търговци, които работят с потребители по смисъла на Закона за защита на потребителите, т.е. физически лица. Задължението за двойно обозначаване на цените изтича на 01 януари 2027 г. 

За избягване на съмнение, двойното обозначаване не важи за издаването на фактури и за дисплеите на таксиметровите апарати.

От 01 януари 2026 г. еврото става официална валута в Република България. Започва да тече едномесечният срок за двойно обращение и употреба на двете валути – лева и евро.

На 01 февруари 2026 г. изтича срокът за двойно обращение и еврото ще се използва като единствено средство за разплащане. Въпреки това БНБ ще продължи да обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.

 

2. Правни последици за бизнеса и за гражданите

Всички суми в лева, налични по банковите сметки към 01.01.2026 г. автоматично ще бъдат превалутирани в евро по официалния курс. С други думи, не е необходимо гражданите/компаниите да купуват предварително евро. Това не се отнася до търговци, които трябва да връщат ресто – те предварително трябва да се снабдят с т.нар. „стартови комплекти“, които ще се продават предварително от БНБ.

Основни принципи на въвеждане на еврото като официална валута:
  • Превалутирането не може да води до повишаване на цените, освен поради обективни икономически причини;
  • Приемственост и автоматично превалутиране: това означава, че стойностите, посочени в лева, ще се считат за такива в евро, без да се налага промяна на „правни инструменти*“ , освен когато това е предвидено със закон. С други думи, няма законово задължение за промяна, считано от 01.01.2026 г. на:
  1. Трудови договори и вътрешни актове на работодателите;
  2. Всякакъв друг вид договори, сключени между компании и физически лица и/или само между търговци.

 

Изключенията от този принцип са:
  1. Капиталът на търговските дружества ще бъде автоматично превалутиран в Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ на 01.01.2026 г. Всички търговски дружества са длъжни в срок до 31.12.2026 г. да променят учредителните си актове в съответствие с тази промяна. За повече подробности в тази връзка може да се свържете с нас за допълнителна информация.
  2. Държавните органи и органите на местното самоуправление приемат в 6-месечен срок от влизането в сила на Закона за въвеждане на еврото на изменения и допълнения в подзаконови нормативни актове, необходими за изпълнението на този закон във връзка с въвеждане на еврото като парична единица на Република България. Измененията и допълненията в актовете по ал. 1, т. 2 влизат в сила от датата на въвеждане на еврото в Република България.

 

  • Правило за превалутиране от левове в евро: превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.
  • Правило за закръгляване: след превалутиране получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:
  1. когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;
  2. когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица. От този принцип има изключения, които ще бъдат разгледани по-долу.
  • Право на информация: в период от една година от датата на въвеждане на еврото в Република България всяко лице има право да получи информация относно паричните стойности в левове на негови имуществени права и задължения към датата на превалутиране. Лицата, извършили превалутиране предоставят безплатно информацията в 7-дневен срок от поискването.

 

Период на двойно обращение на лева и еврото:

От датата на въвеждане на еврото в Република България за период от един месец банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото).

 

Правила в периода на двойно обращение:

В периода на двойно обращение при получено плащане в брой в левове или в евро търговецът връща остатъка изцяло в евро. Когато търговецът няма достатъчна моментна наличност да върне остатъка изцяло в евро, връща остатъка изцяло в левове.

В периода на двойно обращение при рекламация на стока или услуга, когато потребителят има право да развали договора и да му бъде възстановена заплатената от него сума, търговецът връща платената сума изцяло в евро. Когато търговецът няма достатъчна моментна наличност да върне платената сума в брой в евро, връща платената сума изцяло в левове.

От датата на въвеждане на еврото в Република България при извършване от търговци на операции в брой с автомати, устройства и системи на самообслужване, включително без електрическо захранване, се използва само евро. От 01.01.2025 г. тегленето на суми от банкомати ще се извършва само в евро. Ще могат да се внасят лева, но не и да се теглят.

В периода на двойно обращение търговците не могат да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори.

 

3. Задължения на работодатели / търговски дружества:

3.1. Трудово-правни аспекти:

Всички начисления във фишовете за работни заплати се превалутират отделно (ред по ред), а не цялата сума накрая.

Купони, ваучери за храна и т.н. се превалутират и закръглят по общото математическо правило. 

Възнагражденията се изплащат в евро като могат да се закръглят по общото математическо правило. Изключение от това правило е предвидено за възнагражденията за положен труд, обезщетенията, паричните и социалните помощи, пенсиите по част първа от Кодекса за социално осигуряване и добавките към тях и гарантираните вземания по Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя: ако третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Ведомостта/фишът за трудовите възнаграждения за м. декември 2025 г. ще бъдат изготвени в лева (официална валута към този момент), а изплащането ще бъде направено в евро, ако е уговорено да се изплати през Януари 2026 г.

 

3.2. Счетоводни аспекти:

На датата на въвеждане на еврото в Република България салдата по счетоводните сметки в левове се преизчисляват в евро в съответствие с принципите за превалутиране и за закръгляване, посочени по-горе.

До приключване на определен счетоводен период, осчетоводяването ще може да се извършва в лева. За повече подробности и съдействие в тази връзка може да се свържете с екипа на TPA Bulgaria. 

Курсовите разлики при превалутирането се признават като разход за данъчни цели.

Съставянето на ГФО за 2025 г. ще се извърши в лв, а за 2026 г. – в евро. Същото важи и за данъчните декларации на физическите лица.

 

3.3. Адаптиране на информационните системи:

Държавните и общинските органи, както и всички организации, предоставящи публични услуги са задължени да адаптират използваните от тях информационни системи в тримесечен срок преди въвеждане на еврото.

За организациите от частния сектор няма такъв задължителен срок, но те също е препоръчително да адаптират своите софтуерни и др. системи преди 01.01.2026 г. Подробни указания за това могат да се открият на evroto.bg.

 

 

*Съгласно дефиницията на чл. 1 от Регламент (ЕО) № 974/98 „правни инструменти“ означава законодателни и законови разпоредби, актове на администрацията, съдебните решения, договорите, едностранните правни актове, платежните инструменти, различни от банкноти и монети, и други инструменти с правен ефект.

 

Поздрави,

Екипът на TPA Advisory Ltd.

Categories
Contact

Подобни публикации

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.